0 - 7
Τελικό

Περιγραφή αγώνα

Το σημερινό παιχνίδι ήταν λίγο διαφορετικό από τα προηγούμενα. Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε ένα είδος τακτικής το οποίο πιστεύαμε ότι θα εξαλείψει τους κινδύνους από τις επιθέσεις των αντιπάλων καθώς στα προηγούμενα παιχνίδια δεχόμασταν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πολλές επιθέσεις με υπεραριθμία των αντιπάλων. Δηλ έβγαιναν 3-4 αντίπαλοι εναντίον 1-2 αμυντικών μας ή με μεγάλο κενό στο κέντρο.

Δώσαμε χώρο στον αντίπαλο στα πλάγια να κατεβαίνει ελεύθερα χωρίς ενόχληση περιμένοντας τον να έρθει αυτός σε μας προς το τέρμα. Εκεί λοιπόν η ομάδα μας συσπειρωμένη έκοβε κάθε ενέργεια των αντιπάλων χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ενώ σε καμία περίπτωση δεν βγήκε υπεραριθμία των αντιπάλων που να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Αυτή η τακτική και η απόλυτη εφαρμογή από τα παιδιά μας είχε σαν αποτέλεσμα ο αντίπαλος να πραγματοποιεί μόνο σέντρες διότι διέθετε ψηλούς και δυνατούς παίκτες. Και όμως ακόμα και έτσι δεν δεχτήκαμε γκολ παρά μόνο από ένα ατομικό λάθος του τερματοφύλακα και μια ολιγωρία σε κάθετη μπαλιά όπου ο αντίπαλος επιθετικός πρόλαβε για κλάσματα του δευτερολέπτου να βρει την μπάλα.

Θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει όταν το σκορ ήταν 0-1 καθώς μετά από εκπληκτικό συνδυασμό και ενέργεια των παιδιών βρεθήκαμε τετ α τετ με το τέρμα όμως και πάλι η απειρία στάθηκε εμπόδιο.

Από κει και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές που πραγματοποιήσαμε καθώς η λογική μας είναι όλα τα παιδιά να παίζουν είχε σαν αποτέλεσμα να αποδυναμωθεί η ομάδα μας και μοιραία να δεχτεί 5 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτό που κρατάμε από το παιχνίδι αυτό είναι ότι για πρώτη φορά τα παιδιά έπαιξαν απόλυτα πειθαρχημένα, εφάρμοσαν ακριβώς ότι έμαθαν όλη την εβδομάδα και κυρίως δικαιωνόμαστε απόλυτα ως προς την φιλοσοφία μας ότι όλα τα παιδιά παίζουν σε όλες τις θέσεις. Με ελάχιστες εξαιρέσεις κάποιων παιδιών που θέλουν λίγο χρόνο να συνηθίσουν και σε άλλες θέσεις οι περισσότεροι απέδωσαν ακριβώς ότι τους ζητήσαμε.

Η ατομική εξέλιξη τους είναι προτεραιότητα για εμάς και μέσα από αυτή την εξέλιξη θα έρθει και η ομαδική απόδοση όπως την οραματιζόμαστε.

Η διαιτησία ήταν εξαιρετική χωρίς λάθη!!