2 - 1
Τελικό

Περιγραφή αγώνα

H ομάδα μας για την 8η αγωνιστική έπαιξε εκτός έδρας με την Δάφνη Ταμπουρίων.  Στο παιχνίδι αυτό τα παιδιά μπήκαν πιο αποφασιστικά από ποτέ. Και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Πολύ δυνατές μονομαχίες, πολλά τρεξίματα, προσπάθεια για δημιουργία και αποφασιστική άμυνα τόσο ομαδική όσο και ατομική. Παρόλο που ο αντίπαλος δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και θα μπορούσε να σκοράρει εντούτοις δεν τα κατάφερε και έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία να περάσουμε μπροστά στο σκορ σε μία φάση όπου βλέπεις την μπάλα να πάει στα δίχτυα και για κάποιο ανεξερεύνητο λόγο δεν μπαίνει. Αυτό συνέβη και στη δική μας περίπτωση. Στην συνέχεια ο αγώνας μέχρι την λήξη του ημιχρόνου βρήκε τα παιδιά να παίζουν πολύ ψυχωμένα και όσο πέρναγε η ώρα ανέβαινε η ψυχολογία τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αντίπαλοι προηγήθηκαν σχετικά γρήγορα όμως αυτό δεν πτόησε την ομάδα μας. Τα παιδιά βγήκαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν σχετικά γρήγορα να ισοφαρίσουν με ένα ωραίο συνδυασμό μέσα στην περιοχή.

Οι αντίπαλοι μετά από το δικό μας γκολ δεν δημιουργήσαν αυτό που λέμε κλασικές ευκαιρίες παρά επιπόλαια σουτ και επισκέψεις στην μεγάλη περιοχή όπου δεν κατάφερναν να περάσουν μέσα. Σε μία φάση όμως που η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή μας, οι αμυντικοί μας έπεσαν με αυτοθυσία να βρουν την μπάλα και την βρήκαν. Παρόλαυτα όμως το πέσιμο του αντιπάλου παρόλο που δεν τον ακούμπησε κανείς έδωσε το δικαίωμα ώστε να καταλογιστεί πέναλτυ εις βάρος μας.

Για ελάχιστα εκατοστά δεν μπόρεσε ο τερματοφύλακας μας να αποκρούσει και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-1που είναι και η μικρότερη σε έκταση ήττα μας. Δείγμα ότι κάθε Κυριακή βελτιωνόμαστε και γινόμαστε ολοένα και πιο ανταγωνιστικοί.

Μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι με την απόδοση της ομάδας καθώς τα λάθη μας ήταν λιγότερα, οι μονομαχίες που δώσαμε ήταν πολύ σκληρές, δημιουργήσαμε φάσεις, τρέχαμε ασταμάτητα και γενικά παρουσιάσαμε μια εικόνας αντρικής ομάδας αποτελούμενη από μικρά παιδιά που έπαιξαν όπως ακριβώς έχουν εκπαιδευτεί τόσο καιρό.

Η διαιτησία ήταν πάρα πολύ καλή με εξαίρεση την φάση του πέναλτυ που όμως θεωρούμε ότι εμείς δώσαμε το δικαίωμα να παρθεί η απόφαση και θα πρέπει στο μέλλον να είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί εντός περιοχής.